Projekt domu – Kamień Polny

140 m2

Projekt autorski nowoczesnego domu jednorodzinnego

Budynek piętrowy, niepodpiwniczony.
Dom z pustaków ceramicznych, strop i stropodach żelbetowe, ocieplenie styropian.
Dach jednospadowy, kąt 12 stopni.
Ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem na paliwo stałe i kominkiem, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Rzut parteru

ats1103 rzut parteru

Rzut piętra

ats1103 rzut pietra

Opis projektu

Geneza formalna budynku to nawiązanie do znajdującej się w otoczeniu natury: „kamień polny”. „Kamień” został uproszczony i sprowadzony do najprostszej technologicznej formy – występującej w otoczeniu formy architektonicznej „KOSTKI” o częściowo zaokrąglonych narożnikach. Poprzez podniesienie jednego narożnika „kamienia” – jak kamienia polnego swobodnie spoczywającego w terenie – utworzono podcień dla parkowania samochodów i jednocześnie uzyskano odpowiedni kąt spadku dachu.

Kształt i forma otworów okiennych stanowi kontynuację powyższego wywodu – nawiązuje do „pierwotnej” formy „kamienia” sprzed „podniesienia narożnika”. Ukształtowanie skarp wokół budynku oraz murków oporowych służy wyeksponowaniu dynamizmu formy tego obiektu.

Budynek jest minimalistyczny: nie posiada detalu architektonicznego i elementów ozdobnych, jest umiarkowany pod względem kolorystyki i formy.

Budynek rozplanowano na 4 poziomach wokół klasycznego „rdzenia technologicznego”, który rozpoczyna się kominkiem na parterze poprzez pomieszczenie technologiczne na piętrze oraz projektowaną opcjonalnie instalację kolektorów słonecznych w obrębie dachu.

Poziom zewnętrzny stanowi podnosząca się do poziomu +0.00 pochylnia.
Poziom +0.00 to strefa dzienna z tarasem z której schody prowadzą do piwnicy z kotłownią i pomieszczeniami gospodarczymi -1.00 oraz na półpiętro +1.50 gdzie zlokalizowano łazienkę i sypialnię.

Dalej schody prowadzą na poziom +3.00 gdzie znajdują się dwie sypialnie oraz pomieszczenie technologiczne mające połączenie z dachem, kominkiem, poziomem piwnic.

Nad salonem zaprojektowano świetlik dachowy, oraz balkon wewnętrzny ze szklaną podłogą w poziomie +3.00 nie rzucający cienia.

Integralną funkcjonalnością budynku jest jego ukierunkowanie na korzystanie ze źródeł odnawialnych.
Budynek posiada odpowiednie rozmiary i kierunki doświetlenia okien w stosunku do stron świata.
Funkcja budynku – mieszkalna.

Related Projects
Kontakt

Jeśli masz pytania, napisz do nas. Odpowiemy najszybciej, jak to tylko możliwe.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search